آغاز پروژه ساخت صحن جدید امام حسن مجتبی(ع) در کربلای معلی

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: به تازگی ایجاد صحن امام حسن مجتبی (ع) در سمت شرق خیابان قبله به ستاد بازسازی عتبات ابلاغ شده است.

1400/11/05
|
11:06

به گزارش رادیو زیارت، یوسف افضلی در خصوص آخرین فعالیتهای این ستاد در توسعه اعتاب مقدسه در کربلای معلی گفت: با توجه به پیشینه ستاد بازسازی عتبات عالیات در توسعه حرم های مقدس اعتماد فی مابین ایران و طرف عراقی پدید آمده است.

وی ادامه داد: طرح توسعه حرم امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) سه صحن اصلی به نامهای صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) دارد که فاز نخست آن در قالب احداث صحن حضرت زینب (س) به ایرانیان و ستاد بازسازی عتبات سپرده شد.

افضلی گفت: احداث صحن حضرت زینب با مساحتی بیش از 5 هکتار از اواخر سال 1394 آغازشد و قرار بود تا سال 1400 به پایان برسد. بر همین اساس، در مرحله نخست با شیوع کرونا، فعالیت ستاد بازسازی عتبات در عراق متوقف شد و فقط احداث صحن حضرت زینب (س) با وجود محدودیتها ادامه پیدا کرد؛ تا جایی که نیروهای ستاد، مهندسان و کارگران ایرانی بیش از 5 ماه در کربلا ماندند تا بتوانند روند اجرای سازه بتنی را وجود کرونا انجام دهند.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: به تازگی ایجاد صحن امام حسن مجتبی (ع) در سمت شرق خیابان قبله به ستاد بازسازی ابلاغ شده است. آن صحن هم حدوداً نصف صحن عقیله است که اجرامی شود.
افضلی گفت: در حال حاضر در حال تجهیز کارگاهها برای مقدمات احداث این صحن جدید در سمت شرق حرم امام حسین (ع) هستیم تا با حضور مسئولین عراقی و عتبه امام حسین (ع) کلنگ زنی آن را در کنار صحن حضرت زینب (س) شروع کنیم.

وی افزود: این صحن دو هکتار زمین و چهل هزار متر مربع زیر بنا دارد و در سیزدهم رجب یا نیمه شعبان مراسم کلنگ زنی آن انجام میشود.

دسترسی سریع