نوروز 1401، نوروزی متفاوت در خراسان رضوی

با احتمال فروکش بیماری کووید 19 در طلیعه سال 1401، خراسان رضوی نوروزی متفاوت را پیش روی خود خواهد داشت.

1400/11/03
|
09:36

به گزارش رادیو زیارت، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: در دو سال اخیر این استان به ویژه مشهد بخاطر شیوع ویروس کرونا و نبود زائران بارگاه منور رضوی ایام نوروزی تلخی را تجربه کرد اما با احتمال فروکش بیماری کووید 19 در طلیعه سال 1401 خراسان رضوی نوروزی متفاوت را پیش روی خود خواهد داشت.

جواد خدایی روز شنبه در نشست مشترک شورای هماهنگی ترافیک و کمیسیون ایمنی، حمل و نقل و سوانح رانندگی خراسان رضوی افزود: هشت توقفگاه بزرگ در پیرامون حرم مطهر آماده ساخت است که البته به پایان امسال به نمی رسد و باید توقفگاه های موقتی را از بین فضاهای خالی موجود در نظر گرفت.

معاون استاندار همچنین تقویت سامانه تاکسیرانی و فعالیت خودروهای ون و تاکسی زائر در اطراف حرم مطهر رضوی، نظارت مستمر بر خودروهای تاکسی و خطوط تاکسی منتهی به حرم مطهر، افزایش ساعات فعالیت قطار شهری در ایام نوروز به ویژه زمان تحویل سال، اجرای طرح ممنوعیت حرکت خودروا در خیابانهای منتهی به حرم و همچنین تمهیدات ویژه برای مدیریت بحران احتمالی را در ایام نوروز آتی مورد تاکید قرار داد.

وی اطلاع‌رسانی در مورد مسیرهای تشرف به حرم منور و توقفگاههای خودرو برای زائران را نیز بسیار مهم ارزیابی و بیان کرد: هماهنگی شهرداری با آستان قدس رضوی، رسانه های مجازی و اپراتورهای تلفن همراه به منظور اطلاع رسانی به زائران در خصوص مسیرهای تشرف، زمان ترافیک و سایر موارد مربوط به زیارت و بهره گیری از دیدنی های شهر برای گذراندن اوقاتی خوش و سرگردان نشدن در شهر ضروری است و باید در قالب یک کمیته استانی، وظیفه اطلاع رسانی به زائران بین دستگاه های متولی تقسیم شود تا بتوان بهترین خدمات را در نوروز ارایه داد.

خدایی همچنین راه‌ اندازی ایستگاههای خدمات‌ رسان به توانیابان و برگزاری نشست با صنوف به ویژه هتلداران را برای اطلاع از برنامه‌­ها و محدودیتها به منظور ارائه بهترین خدمات به زائران مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: همچنین با پلاک‌ کوبی مسیرهای تشرف یا منتهی به حرم امام رضا(ع) برای طی طریق زائران و مجاوران بدون استفاده از خودرو در این مسیر به صورت پیاده، می‌توان شرایط بهتری را برای زائران بارگاه منور حضرت رضا (ع) در روزهای پایان سال و آغاز سال نو شمسی بوجود آورد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی افزود: تحقق پیشنهاد پلیس راهنمای و رانندگی مبنی بر اجرای دوباره طرح ترافیکی تردد زوج و فرد خودروها در محدوده خیابانهای اطراف حرم مطهر رضوی در ایام پایانی سال نیز منوط به بازنگری مجدد و تصویب شورای تامین شهرستان مشهد است.

وی همچنین به طرح اداره‌ کل راهداری و خدمات جاده‌ ای خراسان رضوی با عنوان "نوروز ایمن رضوی" و تمهیدات اندیشیده شده در محورهای بین شهری برای خدمت هرچه بهتر به زائران رضوی اشاره و بیان کرد: در این طرح ابتدا با توجه به مسائل و مشکلات هر یک از محورهای استان باید هدف و نیاز کلی در هر بخش مشخص شود و طی یک جمع بندی مشخص نیازها احصا شده و در نشست بعدی کمیسیون ایمنی، حمل و نقل و سوانح رانندگی خراسان رضوی با همکاری همه دستگاه های اجرایی برطرف شود.

دسترسی سریع