مشهد الرضا، تنها شهر ایران با قابلیت جهانی شدن

مشهد مقدس تنها شهر ایران است که می‌تواند جهانی شود، زیرا قابلیت پذیرش زائران بسیاری از کشور‌های مختلف را دارد.

1400/10/24
|
09:46

به گزارش رادیو زیارت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیش نشست ششمین اجلاسیه ملی فرهنگ میزبانی ایرانی اسلامی در مشهد مقدس افزود: مشهد را باید به عنوان پایتخت دوم ایران به رسمت شناخت زیرا، زیارت، تجارت و صنعت در کنار همکاری‌های منطقه‌ای در خراسان بزرگ در حال رخ دادن است.

دکتر علی آقامحمدی ادامه داد: می‌توان بین شهر‌های مشهد، شیراز، سوریه و عراق همچون پیمان بین المللی شانگ‌های مسیر زیارتی ایجاد کرد و این در حالی است که هم اکنون تنها به عنوان مسیر عبوری بین خلیج فارس و کشور‌های آسیای میانه قرار داریم.

وی گفت: برای استفاده از این قابلیت باید زیرساخت‌های لازم همچون شهر فرودگاهی مناسب و هواپیما‌های مدرن تهیه شود و پرواز‌های مشهد توسط همه فرودگاه‌ها پوشش داده شود.

آقای محمدی تصریح کرد: همانگونه که هتل‌ها برای شناخت بهتر مردم دارای درجه بندی هستند با محوریت شورای شهر مشهد، باید تمام محصولات مرتبط با زائر هم درجه بندی شوند. همچنین باید سامانه جامع خدمات بین همه مشاغل زنجیره زیارت در مشهد ایجاد شود تا امکان خرید‌های متفاوت همچون خرید بلیت سفر، آماده سازی و تهیه سوغاتی تا فروش آن در یک مسیر ساده به صورت افقی و در یک زنجیره انجام پذیرد.

رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست گفت: با توجه به واکسیناسیون علیه کرونا، در آغاز سال 1401 با سونامی گردشگری در بسیاری از شهر‌ها مواجه خواهیم شد و اگر این موضوع در مشهد مقدس محقق شود باید نسبت به استقبال شایسته از گردشگران برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد.

هاشم دائمی افزود: در حال حاضر رتبه استقبال از گردشگری کشور در میان 140کشور جهان 94 است که عدد قابل قبولی نیست و بخشی از آن به خاطر نبود زیرساخت‌های مناسب در این حوزه است.

عضو شورای شهر مشهد گفت: وظیفه شورای شهر فرایند تسهیل سازی استقبال از مسافر در فرهنگ میزبانی است.

ششمین اجلاسیه ملی فرهنگ میزبانی ایرانی اسلامی در 9 اسفند در مشهد برگزار می‌شود.

دسترسی سریع