کمک 38 میلیاردی خیران به بقاع متبرکه گیلان

مدیرکل اوقاف گیلان با اشاره به آثار و برکات اجتماعی وقف، گفت: از سال گذشته تاکنون گیلانیان 38 میلیارد تومان در قالب طرح مودت به بقاع متبرکه کمک کرده‌اند.

1398/10/09
|
19:05

به گزارش خبر رادیو زیارت ، حجت الاسلام علیزاده در همایش تجلیل از واقفین در مسجد شهدا (طالب‌زاده) رودسر با اشاره به اینکه وقف میراثی گران‌بها برای حفظ ارزش‌های دینی و قرآنی است، اظهار کرد: وقف معرف هویت دینی و تلاقی عقل، دین و ثروت در قالب بسته فرهنگی نورانی با محتوای همه خوبی ها است.
وی با تاکید بر اینکه به‌رغم تلاش‌های فراوان موضوع وقف هنوز به درستی و کامل در جوامع اسلامی تبیین نشده است، گفت: باید تلاش کنیم که وقف در متن زندگی مردم وجود داشته باشد و با آن بیشتر آشنا شوند و در این مسیر باید از همه ظرفیت‌ها همانند روحانیون، رسانه و ابزارهای هنری برای ترویج و تبیین فرهنگ وقف استفاده شود.
مدیرکل اوقاف گیلان در ادامه به برخی کارکردهای وقف اشاره و تأکید کرد: امروز وقف باید در موضوعات مختلف همانند حل مشکلات و مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست و بر اساس نیازهای جامعه تبیین و تشریح شود.
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های نهاد خانواده، آموزش و پرورش، مراکز علمی و فقهی استفاده شود، ادامه داد: در راستای طرح مودت نیز از سال گذشته تاکنون 380 میلیارد ریال از سوی خیران به بازسازی، مرمت و تجهیز بقاع متبرکه استان گیلان کمک شده است.
علیزاده با اشاره به اینکه وقف یکی از رسم‌های حسنه اسلام است، تصریح کرد: خوشبختانه در سال های اخیر این سنت در ایران ترویج یافته و در هر شهر و روستا انواع وقف مشاهده می شود.
یکی از آثار وقف در جامعه فقرزدایی است .
امام جمعه رودسر نیز در این مراسم با بیان اینکه یکی از مصادیق انقلاب اسلامی توجه به موضوع وقف است، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها فرهنگی باید به انجام اقدامات مناسب در راستای ترویج این فرهنگ در جامعه تلاش کنند.
حجت السلام تقی روحانی با اشاره به اینکه اسلام به سه دلیل خمس، زکات و وقف باز کرده است، افزود: اینها از صدقات جاریه هستند زیرا که یکی از آثار وقف در جامعه فقرزدایی است و همه فقرا از وقف متنعم می‌شوند.
در این همایش از 60 نفر از فعالان عرصه وقف شهرستان رودسر تجلیل شد.

دسترسی سریع