پیکر مرحوم احمد مهدوی دامغانی امروز در حرم رضوی به خاک سپرده می‌شود

با موافقت تولیت آستان قدس رضوی، پیکر احمد مهدوی دامغانی روز دوشنبه 6 تیر در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده خواهد شد.

1401/04/06
|
11:12

به گزارش رادیو زیارت، فریده مهدوی دامغانی، مترجم و فرزند این نویسنده و پژوهشگر فقید با اعلام این خبر در صفحه شخصی‌ خود نوشت: «انا لله و انا الیه راجعون

خدمت عزیزان بزرگوار عرض سلام و ادب دارم: پیکر پاک پدر عزیزم در روز دوشنبه، ششم تیر 1401 در ساعت پنج بعدازظهر، از بست نواب صفوی، در صحن کوثر، در حرم امن و مطهر ارباب و ولینعتمشان حضرت علی‌ بن موسی الرضا علیه السلام تشییع خواهد شد تا در سرای ابدی‌اش بیارامد.
حضور شما عزیزان بزرگوار در این مراسم، موجب دلگرمی و تسکین خاطر بازماندگان آ ن مرحوم مغفور خواهد بود. متشکرم»


محمد مهدوی دامغانی در 13 شهریور 1305 در مشهد در خانواده‌ای دامغانی دیده به جهان گشود. علوم متداول قدیم و جدید را در آن شهر فراگرفت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال 1327 از دانشکدهٔ معقول و منقول (بعداً الهیات) دانشگاه تهران و در سال 1333 در رشتهٔ ادبیات فارسی از دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران لیسانس گرفت. در سال 1342 از دانشگاه تهران درجه دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت و موضوع رسالهٔ دکتری او تصحیح کتاب «کشف‌الحقایق» بود.

پس از گذراندن دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت.
از سال 1353 تا 1354 در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عرب و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت. مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال 1354 رئیس کانون سردفتران اسناد رسمی بود احمد مهدوی دامغانی از سال 1366 مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکترا و فوق دکترا بود.

ترویج فرهنگ و معارف اسلامی در امریکا
رشته‌های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی و برخی علوم اسلامی بوده‌است. وی فرزند آیت الله شیخ محمدکاظم مهدوی دامغانی ست. از هم دوره‌های مهدوی در حوزه علمیّه مشهد، می‌توان به شیخ کاظم مدیرشانه چی، شیخ محمّد واعظزاده، سید جعفر سیدان، سید علی حسینی سیستانی اشاره کرد.

از آثار او می‌توان به «از علی آموز اخلاص عمل»، «رساله درباره خضر»، «شاهدخت والاتبار شهربانو»، «در باغ روشنایی» «گزیده حدیقة الحقیقه»، «گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی» اشاره کرد.

ارادت خاص مرحوم دامغانی به امام رضا(ع)
مرحوم دامغانی چون متولد مشهد بود و اوایل زندگیش را نیز در این شهر گذرانده بود، انس خاصی با حرم مطهر حضرت رضا(ع) مثل بیشتر مشهدی‌ها داشت. هر وقت نام مبارک حضرت رضا(ع) می‌آمد، منقلب می‌شد و اشک می‌ریخت و این قضیه در سال‌های آخر عمرشان شدت بیشتری پیدا کرده بود. با بالارفتن سن، بی‌تابی وی نیز برای زیارت حرم حضرت رضا(ع) بیشتر می‌شد.ضمن اینکه سابقه خدمت هم در آستان قدس رضوی داشت؛ بنابراین وصیتی از سال‌های قبل داشت که هر وقت اجلش رسید برنامه‌ای تدارک دیده شود که حتما مشهد، مدفن وی قرار گیرد. شاید بیش از 10 سال بوده که این قضیه مطرح می‌شده و حتی در این 10 سال نیز چند دفعه صحبت از این بود که مرحوم استاد به ایران مراجعت کند ولی مقدرات طور دیگری رقم خورد. متأسفانه عارضه‌ای برای وی در خردادماه پیش آمد که منجر به فوتش شد.

احمد مهدوی دامغانی، در 27 خرداد پس از چندین روز بیماری و بستری در یکی از بیمارستان های آمریکا در سن 95 سالگی درگذشت. طبق وصیت او، پیکرش برای تشییع و خاکسپاری در حرم امام رضا(ع) به ایران منتقل شد و در روز دوشنبه، ششم تیرماه در ساعت پنج بعدازظهر، از بست نواب صفوی، در صحن کوثر حرم مطهر رضوی به خاک سپرده می شود

دسترسی سریع