سیاهپوشی حرم مطهر رضوی در سوگ شهادت امام صادق (ع) /اعلام مراسم سوگواری سالروز شهادت امام صادق(ع) در حرم های مطهر

همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) پرچم عزا بر گنبد حرم مطهر رضوی نصب و صحن و سرای حضرت ثامن الحجج (ع) سیاهپوش شد.

1401/03/05
|
13:57

به گزارش رادیو زیارت، همزمان با بیست و پنجم شوال سالروز شهادت امام جعفرصادق (ع) پرچم بارگاه منور رضوی به رنگ سیاه درآمد و ضریح مطهر امام مهربانیها سیاهپوش شد.

به همین مناسبت برنامه ‏های عزاداری و سخنرانی شهادت امام صادق (ع) امشب و فردا در حرم مطهر رضوی برگزار می شود.

مدیر مراسم‌ حرم مطهر رضوی گفت: امشب قبل و بعد از نماز مغرب و عشا در صحن پیامبر اعظم (ص) برگزار می‌شود که سخنرانی، مرثیه سرایی، قرائت زیارت امین الله و دعای کمیل از جمله برنامه‌های این مراسم است.

حجت الاسلام علی بخشی افزود: آیین صبح روز شهادت امام صادق (ع) نیز از ساعت چهار و 45 دقیقه آغاز می‌شود. سخنرانی و قرائت دعای ندبه از جمله برنامه‌های روز شهادت است که در رواق امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

پرچم حرم مطهر رضوی در طول سال به مناسبت‌های مذهبی در سالروز شهادت ائمه معصومین (ع) چندین بار تعویض می‌شود که بیشترین مدت سیاه‌پوش ماندن آن در ماه‌های محرم و صفر است.

ویژه برنامه های حرم حضرت معصومه در سالروز شهادت امام صادق (ع)

روابط عمومی و تبلیغات آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، برنامه مراسم حرم مطهر بانوی کرامت در شب و روز شهادت امام صادق علیه السلام را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش پنجشنبه 5 خرداد از ساعت 18:30 مراسم انس با قران کریم با حضور قاریان قرآن کریم برگزار می‌شود.

ویژه برنامه شب شهادت امام جعفر صادق علیه السلام نیز پنجشنبه شب با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد دارستانی و مداحی و قرائت دعای کمیل حسن شالبافان دنبال خواهد شد و سپس زیارت جامعه کبیره توسط حجت الاسلام ناصر شهیدی قرائت خواهد شد.

مراسم روز شهادت امام صادق علیه السلام نیز از بعد از نماز صبح با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی و قرائت دعای ندبه و عزاداری توسط عباس حیدرزاده شروع می‌شود و قبل از اذان ظهر نیز مراسمی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین علی حسین زاده و مداحی محمد ریحانی و جواد احمدی برگزار می‌شود.

عصر روز شهادت امام صادق علیه السلام نیز محفل عزاداری به زبان ترکی آذری با سخنرانی حجت الاسلام هاشمی هشترودی و مداحی بهنام عابدینی و شهروز حبیبی در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار می‌شود.

مراسم عزاداری شام شهادت امام ششم در حرم مطهر بانوی کرامت بعد از نماز عشا با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی و مداحی سیدرضا نریمانی برگزار خواهد شد.

همچنین پنجشنبه شب از ساعت 21 تا 23 مراسم عزاداری به زبان اردو با سخنرانی حجت الاسلام مولانا ذاکر حسین طاهری از پاکستان و مداحی مولانا سید ایمن رضوی در شبستان حضرت زهرا سلام الله علی‌ها واقع در صحن امام هادی علیه السلام برگزار خواهد شد.
صبح جمعه 6 خرداد هم از ساعت 9 تا 12 و عصر جمعه از ساعت 18:30 تا اذان مغرب مجلس عزا ویژه بانوان به زبان اردو در شبستان حضرت زهرا سلام الله علی‌ها برگزار می‌شود.

مراسم عزاداری امام صادق علیه السلام به زبان عربی نیز جمعه شب مصادف با شام شهادت این امام همام با سخنرانی شیخ علی الزبیدی و حاج ابوبشیر النجفی از کشور عراق از ساعت 21 تا 23 در شبستان حضرت زهرا سلام الله علی‌ها برگزار می‌شود.

مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) در حرم شاهچراغ (ع)

معاون فرهنگی آستان احمدی (ع) گفت: زائران و مجاوران حرم شاهچراغ (ع) به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع)، رئیس مکتب تشیع، امشب پنجشنبه پنجم خرداد، به سوگواری می‌پردازند.

حجت الله یراق طلایی افزود: پس از مراسم عزاداری، سخنرانی با حضور شیخ محسن کافی برگزار می‌شود و پس از آن حاضران، دعای کمیل را می‌خوانند.

وی گفت: فردا صبح دعای ندبه با نوای امیر راستی برگزار می شود و ساعت 9 و 30 دقیقه زائران از میدان شهدا و چهارراه شاهزاده قاسم به سمت حرم شاهچراغ (ع) راهپیمایی و در حرم مطهر تجمع خواهند کرد.

معاون فرهنگی آستان احمدی (ع) افزود: فردا شب نیز مراسم عزاداری در حرم مطهر شاهچراغ (ع) برگزار می‌شود.

دسترسی سریع