مساجد مهمترین پایگاه دستیابی به تمدن نوین اسلامی است

در مراسم پایانی رویداد ملی فهما که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) معرفی و در ادامه از کانون‌های برتر قدردانی شد.

1401/02/24
|
06:27

به گزارش رادیو زیارت، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در مراسم پایانی رویداد ملی فهما که امروز در مشهد مقدس برگزار شد افزود: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در 26 هزار مسجد سراسر کشور فعال هستند و حدود 20 هزار کانون در این دوره فهما مشارکت دارند.
وی با اشاره به اولویت اصلی وزارت ارشاد در مردمی سازی فرهنگ و هنر، اضافه کرد: اعضای کانون‌های فرهنگی مساجد باید در خدمت جهاد تبیین باشند و پرچم این جهاد بزرگ را در دستان خود بگیرند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت فرهنگ در راستای مردمی کردن مقوله فرهنگ و هنر، توجه ویژه به فعالیت‌های فرهنگی- هنری مساجد است بطوری که باید مساجد پایه اصلی امور فرهنگی و هنری کشور شود.
اسماعیلی گفت: شبکه گسترده مساجد، شبکه اصیل فرهنگی در سازماندهی همه حرکت‌های بزرگ تاریخ معاصر بوده است و امام خمینی (ره) در مسیر اهداف متعالی انقلاب اسلامی، از چنین سازمان منسجمی برخوردار بود و به محض اینکه ایشان بیانیه‌ای صادر می‌کردند در این شبکه گسترده توزیع می‌شد.
وی ادامه داد: با این اوصاف ما هم باید از شبکه مساجد، بهترین استفاده را داشته باشیم، زیرا بعد از انقلاب اسلامی از پناسیل گسترده مساجد تا حدودی غافل شدیم و تمرکز فعالیت‌های فرهنگی - هنری از مسجد به سایر بخش‌ها منتقل شد.
وزیر ارشاد با بیان اینکه مساجد مهمترین پایگاه شکل گیری انقلاب اسلامی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی و جامعه مهدوی هستند، خاطرنشان کرد: با استفاده از این ظرفیت بزرگ همه مطالبات انقلاب را اجرایی خواهیم کرد.
اسماعیلی گفت: شبکه گسترده و اصیل فرهنگی مساجد، هیاتها، تکایا و امامزاده‌ها در حرکت‌های بزرگ تاریخ معاصر ایران تاکنون نقش بسزایی داشته‌اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی امام راحل، رادیو، تلویزیون و روزنامه‌ای برای بیان نظرات خود در اختیار نداشت، ولی با سازمانی که در شبکه مساجد و تکایا وجود داشت بیانیه‌ها، پیام‌ها و نوار‌های صوتی ایشان به سرعت تکثیر و اطلاع رسانی می‌شد.
وی گفت: در برهه‌ای توجه به کانون مساجد کمرنگ و سعی شد تا از ظرفیت سایر بخش‌های دیگر استفاده شود، ولی به هیچ عنوان جایگاه مساجد را پیدا نکرد.
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه مساجد مهمترین پایگاه شکل‌گیری، تدوام، تثبیت و رسیدن به جامعه مهدوی است، افزود: امام راحل مساجد را سنگر می‌دانستند که باید حفظ شود و بر همین اساس در این دولت سعی شده است تا به مساجد توجه ویژه‌ای شود.
در مراسم پایانی سومین رویداد ملی فهما، «مشهد مقدس» به طور رسمی به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) معرفی و از خانواده شهدای ماه رمضان حرم رضوی و جانباز این واقعه با حضور وزیر فرهنگ تجلیل شد.

دسترسی سریع