آمادگی مرکز پزشکی حج وزیارت برای خدمت بهتر به زائران حج

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت اعلام کرد: پس از تشکیل کاروان‌های حج تمتع، فراخوان پزشکان اعزامی به حج اعلام خواهد شد. امسال 210 نفر کادر درمان برای ارائه خدمات درمانی وبهداشتی به سرزمین وحی مشرف می‌شوند.

1401/02/23
|
10:55

به گزارش رادیو زیارت، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ دکتر سید علی مرعشی با بیان اینکه امسال به ازای هر 400 زائر یک پزشک به حج تمتع اعزام می‌شود، گفت: این پزشکان کسانی هستند که معاینات حجاج را از لحاظ شرایط اعزام و استطاعت جسمانی در داخل کشور انجام می‌دهند و به عنوان پزشک مجموعه خواهند بود که البته پزشکان و کادر درمان بیمارستان جدا از این تعداد ذکر شده است.
وی با بیان اینکه تعداد پزشکان و کادر درمان نیز با توجه به کاهش قابل توجه حجاج کاسته شده است، گفت: در حج تمتع امسال درمجموع 210 نفر پزشک، کادر درمان و نیرو‌های پشتیبانی درمان به حجاج کشورمان در مجموعه ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان خدمت می‌کنند که امیدواریم خدمات شایسته‌ای به متقاضیان ارائه شود.
مرعشی با بیان اینکه منتظر تشکیل کاروان‌های حج تمتع امسال هستیم و وقتی ظرفیت کاروان‌ها مشخص شود، بر اساس تعداد کاروان‌ها فراخوان پزشکان اعلام خواهدشد، گفت: اولویت ثبت‌نام با پزشکانی است که در سال 99 ثبت‌نام کرده بودند و قطعا برای حج تمتع امسال نیز از افراد توانمند و حاذق بهره می‌گیریم.
وی اضافه کرد: بعد از انتخاب پزشکان و مشخص شدن تاریخ اعزام‌های عوامل، نیرو‌های درمانی نیز قبل از اعزام زائران و برای راه اندازی درمانگاه‌ها و خدمات درمانی ابتدا به مدینه منوره پرواز می‌کنند و پس از راه اندازی درمانگاه‌های مدینه به مکه مکرمه خواهند رفت.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت تصریح کرد: امسال سه درمانگاه شبانه‌روزی و یک بیمارستان در مکه مکرمه و دو درمانگاه شبانه‌روزی در مدینه منوره خواهیم داشت؛ ضمن اینکه در هتل‌هایی که ظرفیت بالای زائری دارند مطب‌های هشت ساعته برقرار می‌شود که اطلاع رسانی دقیق به زائران نیز انجام می‌گیرد تا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند.
به گفته مرعشی، امسال نیز با وجود کاهش تعداد کادر درمان از نیرو‌های متخصص همانند سال‌های قبل استفاده می‌شود ومتخصصان چشم پزشکی، ارتوپدی، زنان، داخلی، دندانپزشکی، رادیولوژی و. حضور خواهند داشت و خدمات لازم را به حجاج ارائه می‌دهند.
وی افزود: امسال هم همانند گذشته درصورت نیاز به دریافت خدمات فوق تخصصی، از مراکز درمانی کشور میزبان استفاده خواهیم کرد و با وجود کاهش نیرو‌ها سعی خواهیم کرد که بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را تقدیم حجاج کنیم.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در خصوص اقدامات و معاینات قبل از اعزام نیز اظهار کرد: با توجه به محدودیت زمانی که تا اعزام باقی مانده، متقاضیانی که نام نویسی خود را نهایی کرده اند و مشکل خاصی ندارند باید به سرعت مراحل معاینه سنجش استطاعت جسمانی را انجام دهند که البته با توجه به شرط کاهش سن پذیرش زائران از سوی کشور میزبان، تصور می‌کنیم که روند معاینات سرعت بیشتری انجام گیرد.
مرعشی همچنین به متقاضیان حج امسال که واکسیسناسیون خود را به صورت کامل انجام نداده اند توصیه کرد که حتما از واکسن‌های مورد تایید وزارت حج و عمره عربستان که در داخل کشورمان وجود دارند استفاده کنند.
وی درباره واکسن مننژیت نیز ادامه داد: واکسن مننژیت تامین شده که دو هفته قبل از اعزام تزریق خواهد شد و در زمان مقرر برای تزریق این واکسن اطلاع رسانی می‌شود.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت با بیان اینکه حجاج نکات بهداشتی را رعایت کنند، گفت: استفاده از ماسک و تعویض مکرر آن، شستشوی مکرر دستها، رعایت بهداشت فردی نوشیدن مایعات بویژه آب، پرهیز از تردد در ساعات گرم و. ازجمله الزامات محسوب می‌شود.
مرعشی با اشاره به آمادگی کامل کادردرمان برای ارائه خدمات هر چه بهتر به حجاج گفت: حجاج باید مراقب ابتلا به کرونا نیز باشند چرا که خدایی ناکرده در صورت ابتلا و قرنطینه، بهترین زمان خود که می‌توانست صرف زیارت و اعمال عبادی شود را از دست می‌دهند بنابراین تمام نکات ذکر شده درحوزه درمان و رعایت بهداشت بسیار ضروری است.

دسترسی سریع