پیگیر سفر زمینی عتبات هستیم

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ­در دولت پیگیر هستیم تا گردشگری و سفر زمینی به عتبات مهیا شود.

1401/02/23
|
10:13

به گزارش رادیو زیارت، عزت الله ضرغامی در دومین نشست تخصصی هیأت‌ها و تشکل‌های دینی برگزیده مهرواره هوای نو که در هتل لاله تهران برگزار شد افزود: نیمی از گردشگران در سفر‌های خارجی ما به عتبات می‌روند و بخش اعظمی از گردشگران خارجی نیز برای زیارت به کشور ما می‌آیند. بنا بود سفر زمینی عتبات برای کاهش هزینه‌ها اتفاق بیفتد، اما به دلایلی جلوی آن گرفته شد و امروز تنها سفر عتبات به صورت هوایی برگزار می‌شود که قیمت آن هم بالاست. در دولت پیگیر هستیم تا گردشگری و زیارت زمینی مهیا شود.

رئیس جمهور دغدغه استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های دینی و فرهنگی را دارد
وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در این نشست به موضوع جایگاه تشکل‌های دینی و فرهنگی در دولت پرداخت و اظهار داشت: هیأت، مهمترین، گسترده‌ترین، و اغناکننده‌ترین و پرنفوذترین تشکل فرهنگی و مذهبی است که خوشحالم در این جمع حضور پیدا کردم. این مطالبه شما را در دولت مطرح خواهم کرد. البته آقای رئیس جمهور دغدغه استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های دینی و فرهنگی را دارد البته ممکن است در عمل این محقق نشده باشد که به دلیل برخی از کاستی‌هاست، اما این نگاه انقلابی و دینی برخلاف دولت قبل وجود دارد.


ضرغامی همچنین در خصوص حضور نهاد‌های فرهنگی و مذهبی در فرایند گردشگری تصریح کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اگر فرضا گردشگری در کاخ‌های 25 گانه رضاخان در سعدآباد حضور پیدا می‌کند براساس اسناد تاریخی و واقعیت‌ها در خصوص اقدامات آن‌ها همچون عهدنامه گلستان هم توضیحاتی ارائه شود که چه بخش‌هایی از کشور جدا شد تا افراد بتوانند قیاس دقیقی نسبت به گذشته و انقلاب اسلامی داشته باشند. نگاه تحولی را در وزارتخانه در فکر و عمل دنبال می‌کنیم.

پیگیر سفر زمینی عتبات هستیم
وزیر میراث فرهنگی و گردشگری درباره سهم برنامه‌های این وزارتخانه در زمینه سفر اربعین گفت: اربعین به عنوان یک پدیده شگفت‌انگیز که مشابه دیگری ندارد حتی برای گردشگران خارجی هم جذابیت دارد البته همین میزان هم در رسانه‌های خارجی مورد سانسور قرار می‌گیرد و تصویری از آن منتشر نمی‌کنند. سفر عتبات عالیات و حج مسئولیتش با سازمان حج و زیارت است، اما ما به عنوان متولی گردشگری نسبت به این سفر‌ها بی‌تفاوت نیستیم و در دولت پیگیر موضوعات آن هستیم. اخیراً آیین‌نامه‌ای برای آژانس‌های مسافرتی که توان اعزام زائر به سوریه، عراق و حج را دارند، تصویب کردیم تا آنان هم از خدمات و تسهیلات آژانس‌های مسافرتی برخوردار شوند.


وی ادامه داد: نیمی از گردشگران در سفر‌های خارجی ما به عتبات می‌روند و بخش اعظمی از گردشگران خارجی نیز برای زیارت به کشور ما می‌آیند. بنا بود سفر زمینی عتبات برای کاهش هزینه‌ها اتفاق بیفتد، اما به دلایلی جلوی آن گرفته شد و امروز تنها سفر عتبات به صورت هوایی برگزار می‌شود که قیمت آن هم بالاست. در دولت پیگیر هستیم تا گردشگری و زیارت زمینی مهیا شود.

هیأتی بودن یک هویت است
وزیر میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه هیأتی بودن یک شرافت است و هویت دارد تصریح کرد: روزی در اوایل انقلاب و برای گزینش آموزش و پرورش فردی به نام مرحوم احمد حجاریان پیشنهاد داد که برای انتخاب مسئولان تربیتی سوالی قرار دهیم که آیا می‌دانید سندی بن شاهد کیست تا بفهمیم آن فرد هیأتی است یا نه؟ همه باید وارد هیأت شوند، زیرا هیأت مرزبندی و جناح ندارد. نباید اجازه دهید به هر بهانه‌ای فردی با هیأت قهر کند، زیرا در این صورت هیأت، هیأت نخواهد ماند. هر فردی خواست در هیأت فعال شود و حضور داشته باشد باید به او اجازه دهیم.


وی گفت: اولین درس ارتباطات این است که فرستنده پیامی بفرستد و گیرنده آن را فیزیکی و ادراکی درک کند و موجب تاثیر روی او شود. آیا رسانه‌های ما اینگونه هستند؟ رسانه‌ها گاهی پیام می‌دهند، اما مخاطب اصلا نمی‌فهمد چه می‌گویند. بستری فراهم کنید تا افراد بتوانند با حضور در هیأت هوای نویی را به دست آورد.
ضرغامی افزود: فضای هیأت طبیعی‌ترین محفل و ابزار است و شبهه برانگیز نیست و این مانند یک طلا در اختیار شماست. تنگ‌نظری نکنید و راه را نبندید و اجازه دهید افراد از این فضا استفاده کنند.

دسترسی سریع