نام نویسی بیش از 60 درصد متقاضیان حج تمتع 1401

در ادامه فرایند نام نویسی در کاروان های حج تمتع 1401 ؛ تاکنون بیش از 60 درصد متقاضیان ثبت نام کرده اند.

1401/02/20
|
07:48

به گزارش رادیو زیارت، اکبر رضایی معاون سازمان حج و زیارت گفت: پس از دو سال وقفه در برگزاری مناسک حج الحمدلله قرار است امسال هموطنان عزیز و متقاضیان به سرزمین وحی اعزام شوند. وی ادامه داد : متقاضیان اعزامی کسانی هستند که در سال 1399 ثبت نام و هزینه تشرف را پرداخت کردند اما چون شرایط کرونایی بود موفق به تشرف نشدند اما با اینحال ثبت نام خود را ملغی نکردند؛ سازمان حج نیز با وجه واریزی برای آنها ارز را تهیه کرد و امسال این متقاضیان که شرایط لازم برای اعزام را دارند یعنی بر اساس شرایط اعلامی عربستان کمتر از 65 سال دارند یعنی متولد 10 خرداد 1336 به بعد هستند ؛ بیماری زمینه ای ندارند و دو دوز واکسن کرونا مورد تایید عربستان یعنی سینوفارم و آسترازنکا را دریافت کرده اند، به عربستان اعزام خواهند شد .

ثبت نام بیش از 60 درصد متقاضیان حج تمتع
معاون حج و عمره سازمان حج ادامه داد : سامانه رزرو حج از دیروز برای نام نویسی متقاضیان واجد شرایط باز شده است و تاکنون هم بیش از 60 درصد ظرفیت کاروانها تکمیل شده است . وی گفت :روند ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع بر اساس پیش‌بینی سازمان حج و زیارت، تا زمان تکمیل ظرفیت کاروان‌ها ادامه دارد و پس از تکمیل ظرفیت هر استان، ثبت‌نام متوقف خواهد شد.
رضایی درباره هزینه حج امسال گفت : امسال سعی شد در حوزه های رفاهی و خدماتی با وجه به کاهش سهمیه کشورها نهایت دقت را داشته باشیم تا هزینه ای مازاد به زائران تحمیل نشود و با توجه به اینکه سهیمه ایران و دیگر کشوروها امسال 45 درصد ایام عادی است و در نتیجه خدمات عرضه شده بیشتر بود گروه های اجرایی ما تدابیری اندیشیدند که هزینه مسکن، تغذیه و تدارکات هزینه ها کاهش یابد و در مجموع هزینه نهایی حج تمتع از 34 میلیون و 341 هزار تا 38 میلیون و 400 هزار تومان است که به طور متوسط هزینه حج تمتع امسال 37 میلیون تومان اعلام شده است.
معاون سازمان حج درباره احتمال ثبت نام جدید از متقاضیان سفر حج نیز توضیح داد : با توجه به اینکه ظرفیتی که در اختیار متقاضیان قرار گرفته است 39 هزار و 635 نفر است و از دیروز هم تعداد بسیاری ثبت نام کرده اند پیش بینی می کنیم با همین متقاضیان ظرفیت کاروان ها تکمیل شود امااگر به هر دلیل ظرفیت تکمیل نشود و یا وزارت حج عربستان به درخواست ما برای افزایش سهمیه پاسخ مثبت دهد در آن صورت از اولویت های جدید نام نویسی می کنیم.

مدت اقامت در سرزمین وحی حداکثر 30 روز است
معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به مدت حضور حجاج در سرزمین وحی گفت: امسال وضعیت اسکان عادی است و محدودیتی در اسکان زائران نداریم. با این وجود، زائران حداکثر 30 روز در عربستان حضور دارند.
رضایی افزود: اعزام زائران به سرزمین وحی از 23 خرداد آغاز می‌شود و امسال زائران با توجه به سهمیه ایران در قالب 280 کاروان از 19 ایستگاه پروازی به صورت رفت و برگشت به حج تمتع مشرف می شوند و برمی گردند .
وی ادامه داد : پس از اعلام عربستان درباره پذیرش زائر خارجی در حج امسال خبرهایی از کاهش زمان تشرف زائران و حتی اعزام نشدن حجاج به مدینه منوره مطرح شد ، اما با رایزنی‌ سازمان حج و زیارت با طرف سعودی‌، امسال زائران همچون سال‌های گذشته در دو بخش مدینه قبل و مدینه بعد اعزام می شوند و تشرف حرم نبوی نیز در برنامه سفر آنها پیش‌بینی شده است.
وی با بیان اینکه امسال زائران بین 25 تا 30 روز در عربستان حضور دارند، تصریح کرد: امسال با توجه به کنترل شدن کرونا و الزام واکسیناسیون زائران، محدودیت خاصی در زمینه اسکان زائران اعلام نشده است و زائران همچون گذشته در هتل‌ها اسکان می‌یابند. البته مدت زمان حضور زائران در عربستان حداکثر 30 روز است که حدود 10 روز در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش یافته است.

ارز همراه زائران چقدر است ؟
معاون سازمان حج و زیارت گفت : میزان ارز همراه زائران برای هزینه های شخصی آنها 200 یورو مطابق ضوابط بانک مرکزی تعیین شده است . رضایی تاکید کرد : همه خدمات در سفر حج برای حجاج رایگان است و به آنها ارائه می شود و آنها نیازی به هزینه ندارند ، تنها موضوعی که در بین مطرح است خرید سوغات است. وی به توصیه هایی که قبلا مقام معظم رهبری داشتند اشاره کرد و افزود : ایشان از زائران و حجاج خواستند در زمان حضور در سرزمین وحی وقت خود را صرف زیارت و عبادات کنند و از بازار گردی بپرهیزند بنابراین ما از زائران می خواهیم که سوغات خود را در ایران قبل از سفر تهیه کنند و در مدت سفر در عربستان به دعا و زیارت و عبادت بپردازند چرا که بهترین سوغات برای دیگران دعای خیر است .

براساس آمار اعلامی یک میلیون و دویست هزار نفر ایرانی در صف انتظار حاجی شدن هستند و با توجه به سهمیه اختصاص یافته به ایران سالها طول می کشد تا این افراد به حج مشرف شوند و در این بین بسیاری از مشتاقان زیارت هم منتظر ثبت نامند تا برای این سفر معنوی ثبت نام کنند.

دسترسی سریع