آغاز نام‌نویسی حج تمتع از 10 صبح امروز

رییس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه نام نویسی زائران حج تمتع 1401 از ساعت 10 صبح امروز در سامانه رزرو این سازمان آغاز می‌شود، گفت: با تصویب بانک مرکزی به هر زائر حج 200 یورو بر اساس نرخ مصوب که بزودی اعلام خواهد شد، پرداخت می شود.

1401/02/18
|
08:20

به گزارش رادیو زیارت، سید صادق حسینی در نشست خبری گفت: نرخ نهایی سفر به حج امسال حدود 37 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: متقاضیان واجد شرایط اعزام به حج 1401 علاوه بر مساعدت بانک مرکزی که به هر زائر 2 میلیون و 500 هزار تومان سود سپرده اختصاص داده بود مبلغ 2 میلیون و 400 هزار تومان نیز به عنوان کمک هزینه پرداخت کرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه از متقاضیان واجد شرایط این سفر معنوی می خواهیم از امروز یکشنبه 1401/02/18 به مدت شش روز نسبت به تکمیل موجودی و دیگر شرایط اعلام شده اقدام نمایند، تصریح کرد: با توجه به شرایط اعلام شده از سوی عربستان حدود 22 هزار نفر از ثبت نام شدگان حج سال 99 بالای 65 سال هستند که امسال اعزام نخواهند شد اما این افراد در سال بعد برای تشرف به حج در اولویت هستند.

حسینی ادامه داد: با توجه به شرایط اعلام شده از سوی وزارت حج و عمره عربستان به متقاضیان بالای 65 سال روادید ارائه نخواهد شد لذا در صورت عدم دریافت وجوه واریزی، اولویت تشرف این دسته از افراد برای حج آینده حفظ خواهد شد، از این دسته از افراد تقاضا می شود انصراف خود را ثبت نکنند تا در حج آینده از حق اولویت و امتیاز تثبیت نرخ ارز برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: در حج امسال 39 هزار و 630 نفر از زائران هموطن که در کاروان های حج 99 ثبت نام کرده و به دلیل لغو حج موفق به تشرف نشدند و تمامی مراحل اعلامی از سوی این سازمان را به انجام رسانده و واجد شرایط اعزام هستند می بایستی نسبت به تکمیل نام نویسی و انتخاب کاروان خود اقدام کنند.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اولین کاروان زائران حج تمتع پس از دو سال وقفه در 23 خرداد ماه جاری فرودگاه تهران را به مقصد عربستان ترک خواهد کرد، گفت: آخرین کاروان زائران ایرانی نیز هفتم مرداد ماه عربستان را به مقصد ایران ترک خواهند کرد.

حسینی با قدردانی از تعامل بسیار خوب سازمان هواپیمایی و هما اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های به انجام رسیده با هدف کاهش اتلاف وقت و هزینه زائران ایرانی امسال 28 الی 30 روز در عربستان خواهند ماند.

وی تعداد کاروان های اعزامی را 280 کاروان اعلام کرد و افزود: کاروان های اعزامی در قالب 85 ، 115،135 و 160 نفره بوده و طبق برنامه انجام خواهد شد.

حسینی با تاکید بر اینکه طی چندین فقره مکاتبه و پیگیری های لازم با وزارت حج عربستان خواستار جایگزینی سلامت جسمانی بجای سن 65 سال شده ایم ، گفت: زائران حج تمتع از 19 ایستگاه پروازی ایران را به مقصد عربستان در طول مدت برنامه ریزی شده ترک خواهند کرد.

حسینی با تاکید بر اینکه 1900 نفر از زائران واجد شرایط امسال به خانواده معظم شهدا اختصاص دارد، اظهار داشت: ظرفیت در نظر گرفته شده برای هموطنان به میزان 39 هزار و 630 نفر است که تعدادی از این سهمیه را نیروهای ستادی، اجرایی، پزشکان، حمل و نقل، خدمات و غیره تشکیل خواهند داد.

وی تاکید کرد: با توجه به اعلام شرایط از سوی وزارت حج و عمره عربستان روادید حج برای متولدین 10 تیرماه 1336 به بعد در حج تمتع سالجاری صادر خواهد شد.

آسترازنکا و سینوفارم واکسن های مورد تایید عربستان برای زائران حج امسال

وی در خصوص شرایط بعدی عربستان در خصوص جلوگیری از گسترش بیماری کرونا نیز گفت: تمامی زائران واجد شرایط اعزام باید واکسن کامل را دریافت کرده باشند که از بین واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت عربستان واکسن آسترازنکا یا سینوفارم است که متقاضیان باید نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند و تا 72 ساعت قبل از اعزام به حج اقدام لازم در خصوص تست pcr منفی را انجام داده و مدارک لازم را در دست داشته باشند.

رییس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: از مهمترین اولویت بندی شرایط اعزام بر اساس تاریخ ثبت نام و انجام شرایط اعلام شده تا تاریخ ثبت نام اولیه 1386/03/22 برای اعزام خواهد بود.

اعلام اولویت های بعد از خرداد 1386 در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروانها

حسینی با بیان اینکه حدود 22 هزار نفر از ثبت نام شدگان حج سال 99 بالای 65 سال می باشند و این افراد در سال بعد برای تشرف به حج در اولویت هستند، گفت: در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروان ها اولویت های بعد از خرداد ماه 1386 اعلام خواهد شد.

به گفته رییس سازمان حج و زیارت، مطابق روال سالهای قبل برای ایجاد توفیق تشرف برای تعداد بیشتری از متقاضیان ایرانی تشرف به حج، مکاتبات لازم در خصوص افزایش حدود 10 هزار نفری با وزارت حج عربستان انجام گرفته و منتظر پاسخ آنان هستیم و در صورت این موافقت تعداد 10 هزار نفر دیگر نیز بر اساس اولویت بندی و دارا بودن شرایط لازم به حج 1401 اعزام خواهند شد.

وی با بیان اینکه برای اعزام تیم کارشناسی برای عقد قرارداد در خصوص انجام اقدامات لازم پیگیر و منتظر پاسخ وزارت حج عربستان و صدور روادید هستیم، تصریح کرد: تیم های اجرایی جهت انعقاد قراردادهای لازم در خصوص اسکان، حمل و نقل، خدمات تغذیه و تدارکات و غیره با طرف های قرارداد عازم خواهند شد.

حسینی گفت: براساس آمار و اطلاعات موجود در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار نفر در نوبت اعزام به حج تمتع و 5 میلیون و 800 هزار نفر در نوبت حج عمره هستند.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص بازگشایی راه زمینی عتبات عالیات نیز گفت: با وزیر کشور، وزیر بهداشت، وزیر فرهنگ و گردشگری و دیگر مقامات دولت عراق رایزنی کرده و منتظر اعلام عراق برای لغو روادید و بازگشایی مرزهای زمینی عتبات عالیات هستیم که امیدوارم این مهم به زودی انجام گیرد.دسترسی سریع